Dlaczego lepiej wybrać indywidualny projekt domu

W sieci znaleźć można wiele porównań projektów gotowych i indywidualnych. Nie będziemy zatem parafrazować tu  powszechnie dostępnej wiedzy, którą łatwo znaleźć w wyszukiwarce. Chcielibyśmy skupić się na argumentach przemawiających za tym, by zdecydować się na współpracę z biurem projektowym i zamówić projekt indywidualny, skrojony na miarę naszych oczekiwań.

Popadamy w pułapkę naszych czasów jakim jest nadmierny konsumpcjonizm. Dążymy do tego, by nasze życie było coraz łatwiejsze i przyjemniejsze, a rzeczy które nabywamy dawały nam natychmiastową satysfakcję. Naprzeciw temu zjawisku wyszły firmy sprzedające projekty gotowe domów. Nie oceniamy w żaden sposób tego zjawiska a wręcz cieszymy się, że dzisiejsi inwestorzy mają szeroką ofertę i świadomie mogą wybrać pomiędzy projektem indywidualnym a gotowym.

Bezspornym, wspólnym mianownikiem projektu gotowego i indywidualnego jest rezultat– czyli bezpośrednia wypadkowa tego,  jak wygodnie i komfortowo będzie się żyć użytkownikom przyszłego domu. Jakość, oryginalność i wyjątkowość to produkty naprawdę  luksusowe. Domy indywidualne powstają na obecne i przyszłe potrzeby domowników, jednocześnie spełniając ich wszystkie potrzeby. Niemożliwe jest znalezienie gotowego projektu, który będzie się idealnie adaptować do naszej działki, w dodatku będzie odpowiadał nam architektonicznie i funkcjonalnie.

Każdy, kto choć odrobinę zgłębił temat lub ma za sobą doświadczenia budowlane z projektem gotowym i indywidualnym, doskonale wie, że kompromis to sztuka niezbędna w każdej dziedzinie – nie tylko w architekturze ale przede wszystkim w życiu. Na czym więc polega on w tym przypadku?

Kompromis, czyli złoty środek pomiędzy marzeniami i założeniami inwestora a realizacją w postaci projektu i wybudowaniem obiektu budowlanego jest niezbędny. Różnica polega jednak na tym, że przy zakupie projektu indywidualnego kompromis pomiędzy oczekiwaniami domowników a możliwością ich zaprojektowania -zwłaszcza możliwością ich realizacji- opracowywany jest wielokrotnie podczas spotkań z architektem. Zamawiający projekt ma możliwość zadawania pytań autorowi projektu, co do zasadności lokalizacji zaprojektowanych elementów, wprowadzania zmian, a co najważniejsze- ostatecznie świadomie podejmuje on decyzję, które rozwiązanie będzie zastosowane. Zamawiający zna jej zalety, wady i ewentualne alternatywy. Jest zatem w pełni świadomy kompromisu, wypracowanego w bezpośredniej współpracy  z architektem. Dzisiejsza technologia pozwala przewidzieć architektom wiele aspektów dotyczących użytkowania projektowanego obiektu bezpośrednio związanych z jego codziennym korzystaniem przez domowników, np. analiza słoneczna. Nasze biuro wykonuje ją przy projektowaniu każdego budynku po to, by przyszły domownik mógł komfortowo korzystać np. z części dziennej budynku a promienie słoneczne nigdy bezpośrednio nie wpadały do pomieszczenia zakłócając np. w ten sposób rodzinny wypoczynek czy posiłek.   Przy gotowym projekcie, nabywca nie ma możliwości skontaktowania się z jego autorem i zadania pytań w stylu „co autor miał na myśli” stosując dane rozwiązanie lub czy istnieje jego alternatywa. Stąd o ww. kompromisie inwestor dowie się dopiero w momencie, gdy zamieszka w tym domu i odczuje na własnej skórze pewne mankamenty, których projektant nie mógł przewidzieć, gdyż nie projektował tego projektu pod indywidualne warunki i życzenia. W dodatku nie jest to jeszcze projekt budowlany. Żeby móc mówić o nim projekt budowlany (a nie gotowy) musi zostać adoptowany przez architekta z odpowiednimi uprawnieniami, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami, których często kupujący nie biorą pod uwagę porównując ceny projektu gotowego z indywidualnym.

Projektowanie indywidualne to nie tylko projektowanie nowych budynków, ale również przebudowy, rozbudowy lub modernizacje budynków istniejących. Należy pamiętać, że kompleksowa dokumentacja projektowa złożona na indywidualne zamówienie jest kompletnym zbiorem wszystkich dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę oraz do wykonania zaprojektowanego budynku. Oznacza to, że w jej skład wchodzą:

1. projekt koncepcyjny ( wizualizacje, animacja 3D- filmik),

2. projekt architektoniczno-budowlany (zgodny z aktualnym prawem budowlanym)

3. opracowania branżowe

4. rysunki wykonawcze.

Do każdego projektu indywidualnego oferujemy nadzór autorski w odpowiedniej liczbie godzin spędzonych na budowie przez autora projektu oraz nieograniczoną liczbę konsultacji architektonicznych drogą telefoniczną i mailową. Służymy pomocą w załatwieniu spraw formalnych. Oferujemy również usługę prowadzenia inwestycji budowlanej jako inwestor zastępczy- project menager.

Chcesz poznać naszą ofertę? Zadzwoń. 

Indywidualny projekt domu to utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Tworzony jest dla konkretnej rodziny przez twórcę. Wszystkie projekty Luksusowego Domu wychodzą spod ręki głównego artysty- mgr inż. architekta Łukasza Weirauch. Zanim zdecydujecie się Państwo na zamówienie projektu indywidualnego, warto zapoznać się z portfolio danego architekta, ponieważ każdy tworzy architekturę w charakterystyczny dla siebie sposób. Jest rzeczą bardzo indywidualną to, czy dany styl projektanta odpowiada Państwa poczuciu estetyki i Waszemu gustowi.

Niewątpliwie budowa domu to ogromne przedsięwzięcie zarówno organizacyjne jak i finansowe. Wybór projektu domu to zdecydowanie najważniejsza decyzja rozpoczynająca ten proces.

Dlatego pojawiające się powszechnie informację, że projekty gotowe to duża oszczędność jest po pierwsze nieprawdziwe, gdyż okazuje się w procesie adaptacyjnym, że koszt samego gotowca to początek kosztów związanych chociażby z tworzeniem dodatkowej dokumentacji wykonawczej , a po drugie kompletnie  niezrozumiałe, gdyż jest to najważniejszy etap całej inwestycji. Od projektu zależy to jak nasz dom będzie wyglądał i prezentował się przez długie lata. Czy będzie cieszył nas już od wjazdu i napawał nas radością, że możemy mieszkać w tak oryginalnym i niepowtarzalnym budynku w Polsce, czy będzie to kolejny przeciętny, typowy domek jednorodzinny, którego widzieliśmy już kilka lat temu tuż za rogiem. Warto tę kwestię dobrze przemyśleć i świadomie dokonać wyboru.